Dobrý den,
je možné, že po užití mladého ženšenu (výluh z asi 5 gramů) v 10 dopoledne, cítím nezvyklé bušení srdce ještě ve 20 hod? Může to způsobovat ženšen, nebo je to jiná závada?
Děkuji, Jana.
Dobrý den paní Jano,
není pro mě úplně snadné odpovědět na Vaši otázku. "Bušení srdce" je totiž široký pojem – bez podrobného popisu situace se mohu vyjádřit jenom obecně k účinkům ženšenu, ne však k Vašemu konkrétnímu případu.
Ve stručnosti lze říct, že ženšen rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak, snižuje srážlivost krve a má celkové blahodárný vliv na srdce a cévní soustavu. Při podrobnějším pohledu to však není tak úplně pravda, protože ženšen jako adaptogen vlastně u zdravého organizmu žádné účinky mít nemá. On ten krevní tlak doopravdy nesnižuje – pouze usnadňuje organizmu jeho snížení, pokud se organizmus sám rozhodne jej snížit. Pokud jste tedy úplně zdráva a bez jakýchkoliv stresujících situací, účinek ženšenu byste příliš pozorovat neměla. Pokud trpíte téměř jakoukoliv kardiovaskulární nemocí (hypertenze, ateroskleróza, chronická žilní nedostatečnost – křečové žíly nebo hemoroidy), ženšen může Vaši situaci jen zlepšit.
Nevím přesně, co Vaše "bušení srdce" znamená. Buď se skutečně jedná o zvýšenou srdeční aktivitu, nebo je to něco jiného, třeba zánět nebo otok. Například, když mě bolí zub, tak mi v něm "buší srdce". Když mě bolí hlava, srdce mi "buší" v zátylku. Když mám horečku, také mi "buší srdce". Další příležitostí při které já osobně cítím "bušení srdce" je (výjimečně) když se po dlouhém sezení postavím a hrozí mi mdloby z nízkého tlaku. To může být Váš případ – ženšen možná snížil Váš krevní tlak na nižší úroveň než je Vaše tělo zvyklé a srdce se to snaží kompenzovat zvýšenou aktivitou. Vzhledem k tomu, že ale neznám podrobnosti Vašeho případu, nemohu ho posuzovat. To musí udělat lékař, který jediný má v naší společnosti právo na terapeutický omyl. Ženšen rozhodně není něco, co by nějak dráždilo nebo přetěžovalo srdce, spíše naopak. Zkuste se zamyslet, jestli netrpíte nějakou nemocí, nebo jestli třeba neberete nějaké jiné léky, které by mohly Vaši srdečně-cévní soustavu ovlivňovat. Při pravidelném, dlouhodobém užívání nízkých dávek by i mladý ženšen měl rozvinout svou škálu účinků, které v konečném důsledku zlepší regeneraci a celkovou kondici nejen Vaší srdečně cévní soustavy, ale i celého organizmu.
-boris-
Děkuji za obsáhlou odpověď. Dala jsem si pauzu a ženšen zase vyzkouším. Bušení srdce pociťuji v hrudníku. Myslím, že podobnou situaci jsem zažila po návštěvě 3 kaváren v rychlém sledu, kde jsem si vždy objednala kávu. Léky neberu, zdravá snad skoro (až na výjimky) jsem. Ve 34 letech bych nerada očekávala cévní onemocnění.
K ženšenu na Vašich stránkách jsem se dostala, protože chci řešit "líné střevo" a s ním spojené problémy se zácpou. Mám kamarádku od které jsem pro tento účel dostala čaj (asi na hubnutí), který se v Česku neprodává. Jmenuje se Ginseng Slim Special. Přečetla jsem si, že obsahuje 80 % černého čaje a 20 % Ginseng (přeložila jsem to jako ženšen). Tak jsem si řekla, že by to šlo amatérsky ukuchtit doma. Když jsem si přečetla Vaše stránky, nevyšlo mně, že by takové spojení mohlo fungovat zrovna proti zácpě. Originál opravdu splnil účel. Domácí kopie se zatím spíš osvědčila jako rozbušovač. Jdu to otestovat znovu, koukám na hodiny, že je nejvyšší čas
Vážená paní Jano,
děkuji za doplňující informace. Nedá mi, abych Vám nenapsal ještě pár vět. Pokud Vám buší srdce po kávě, pak vězte, že černý čaj obsahuje více kofeinu než samotná káva. I když to ale možná víte, nevíte asi, že kofein je podstatně větší prevít než za jakého se obecně pokládá (znáte Dr. Kofeina?). Tohle je můj zatím nedokončený článek o, nebo spíše proti kofeinu: Ničí káva mé zdraví?
Kofeinem si se střevní motilitou pomůžete jen krátkodobě, dlouhodobě situaci spíše zhoršíte – ono se totiž kofeinové receptory za pár dnů adaptují, kofein přestává účinkovat, nemůžeme ho ale vysadit – jinak se naše problémy (dočasně) vrátí s mnohem větší intenzitou. Kofein nadělá problémy i s kyselostí žaludku – nejdříve překyseluje, v odvykací fázi pak působí zažívací potíže z nedostatku kyselosti.
Ženšen se i vzhledem ke střevní motilitě chová jako adaptogen. Na jedné straně zvyšuje střevní pohyblivost, na druhé straně tlumí podráždění zažívacího traktu. Zkuste k ženšenu místo černého čaje cicimek datlový – v Izraeli cicimek nedávno zkoumali ke zlepšení střevní motility (asi proto že patří do čeledi řešetlákovitých) a výsledky byly pozitivní.
Kofein dále nepomůže ani při hubnutí, ze stejných důvodů: hubnutí je dlouhodobá snaha a kofein pomáhá jen krátkodobě, dlouhodobě škodí. Je velká škoda, že se kofein tolik roztrubuje jako prostředek na hubnutí. Ženšen není anorektikum, ale podporuje snahu a vůli obézního zhubnout.
-boris-