Drobečková navigace

Hemoroidy

Hemoroidy jsou žilní varixy konečníku. Žilní pleteň konečníku se přirozeně vyznačuje o něco vyšším nitrožilním tlakem, který zabezpečuje pasivní uzávěr řitního otvoru. (Kromě toho má konečník dva svěrače: vnitřní, autonomně ovládaný svěrač tvořený hladkou svalovinou a vnější, vůlí ovládaný příčně pruhovaný svěrač.) Vyšší nitrožilní tlak někdy vede k rozšíření a vychlípení žíly do lúmenu konečníku. Stává se to běžně a vychlípená žíla (která se už považuje za lehký případ hemoroidů) se přirozeně zhojí trombózou a proměnou ve vazivový pruh. U těžších případů může žíla vyhřeznout ven z konečníku a vést k bolestivému krvácení. Léčba hemoroidů je chirurgická i nechirurgická – patří k ní injekční skleroterapie, kryoterapie, manuální dilatace konečníku, kryoterapie, elektrokoagulace, či pouhé podvázání hemoroidu. Od zánětu a bolesti pomohou léčivé rostliny podávané perorálně i místně. V závažných případech ovšem nelze očekávat, že léčivé rostliny tvorbu hemoroidů úplně zastaví. Velký vliv na vznik hemoroidů má i způsob života a stravování. Důležitý je boj proti obezitě.

Tento článek je zatím nedopsaný. Dle přehledu MacKay2001hvv a dalších zdrojů doporučuji několik běžných bylin, mezi které patří:

Adaptogeny v této indikaci pomáhají svými protizánětlivými a hojivými účinky. Modelový adaptogen ženšen je účinný hlavně aktivací kaskády NO, působením proti zánětu a hojivými účinky. Kromě toho též existuje velké množství volně prodejných protizánětlivých přípravků.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.