Drobečková navigace

Hemoroidy

Praktické shrnutí: V léčbě hemoroidů se obvykle zmiňují přípravky místní, aplikované přímo na hemoroidy. Ale neměli bychom zapomínat ani na léčbu systémovou léčbu, která vede k ozdravení trávicí trubice i celého srdečně-cévního systému. V této oblasti se nejlépe uplatní adaptogeny. Související téma: křečové žíly.

Hemoroidy jsou žilní varixy konečníku. Žilní pleteň konečníku se přirozeně vyznačuje o něco vyšším nitrožilním tlakem, který zabezpečuje pasivní uzávěr řitního otvoru. (Kromě toho má konečník dva svěrače: vnitřní, autonomně ovládaný svěrač tvořený hladkou svalovinou a vnější, vůlí ovládaný příčně pruhovaný svěrač.) Vyšší nitrožilní tlak někdy vede k rozšíření a vychlípení žíly směrem dovnitř konečníku (vnitřní hemoroid). Stává se to běžně a vychlípená žíla (která se už považuje za lehký případ hemoroidů) se přirozeně zhojí trombózou a proměnou ve vazivový pruh. U těžších případů může žíla vyhřeznout ven z konečníku (vnější hemoroid) a vést k bolestivému krvácení.

Léčba hemoroidů je chirurgická i nechirurgická – patří k ní injekční skleroterapie, kryoterapie, manuální dilatace konečníku, kryoterapie, elektrokoagulace, či pouhé podvázání hemoroidu. Od zánětu a bolesti pomohou léčivé rostliny podávané perorálně i místně. V závažných případech ovšem nelze očekávat, že léčivé rostliny tvorbu hemoroidů úplně zastaví. Velký vliv na vznik hemoroidů má i způsob života a stravování. Při jejich prevenci je důležitý boj proti obezitě, portální hypertenzi a hypertenzi obecně.

Léčba hemoroidů

Hemoroidy jsou nemoc obtížně léčitelná, protože se vlastně jedná o vrozenou náchylnost k tvorbě varikózních vychlípenin žil konečníku. Když tuto náchylnost jednou máme, neodstraní ji žádné léky. Ale přesto, abychom maximalizovali svá očekávání, měli bychom využít všechny dostupné možnosti, které nám adaptogeny nabízí, tj.

  • celkově ozdravit tělo
  • ozdravit trávicí trubici
  • lokálně řešit problem hemoroidů

Rozsáhlé celkově ozdravné účinky proti hemoroidům má ženšen

Ženšen pravý zvyšuje schopnost endotelu vytvářet endogenní adaptogen oxid dusnatý, což bylo potvrzeno i pokusy na žilním endotelu (Chen1996cpg). Endogenní adaptogen oxid dusnatý (NO) pak zase zlepšuje hojení žil i tepen, které jsou u většiny Evropanů již v nízkém věku postiženy aterosklerózou. Majoritní glykosid ženšenu, ginsenosid Rb1, zvyšuje produkci oxidu dusnatého (NO) fosforylací endoteliální NOS-3 (Yu2007spn) a též dlouhodobě zvýšením hladiny mRNA tohoto enzymu (Xia2011grp). Produkci NO zvyšují i další majoritní panaxosidy (Rg1, Re, ale hlavně Rg3). Ženšen snižuje hyperlipidemii (Shin2018krg) a jeho účinek proti ateroskleróze zmiňují desítky kvalitních studií (Morisaki1995mae a další). Ženšen navíc systémově zlepšuje hojení zranění a má ochranný a regenerační účinek na cévní řečiště. Tyto všechny účinky z něj dělají vynikající celkově ozdravující prostředek proti hemoroidům.

K systémové léčbě hemoroidů je vhodná i šalvěj červenokořenná

Kořen šalvěje červenokořenné (danšen) je další tradiční, avšak vědou potvrzené tonikum s pozitivním účinkem na cévy. Danšen a jeho diterpeny (tanšinon IIA, salvinorin A, kryptotanšinon, miltiron) nejenže působí antioxidačně, ale především tlumí zánětovou odpověď (Ren2010tai, Wei2016cda), podporují revaskularizaci u ischemie (Ji2003cce), působí proti hypertenzi (Yang2012rdp) a zpomalují postup aterosklerózy (Sieveking2005chd, Gao2012cat). Šalvěj červenokořenná je proto další vynikající celkově ozdravný prostředek (nelze ji nahradit natí šalvěje lékařské.)

Další vhodné celkově působící byliny

Celkově působících bylin s ozdravným účinkem při hemoroidech jsou stovky. Já však nebudu jmenovat stovky bylin, které nepoužijete, ale místo toho zmíním dvě bylinné směsi, které si v ČR můžete snadno prakticky obstarat a v poctivé formě nálevu uvařit. Jsou to:

Tyto lektvary jsou v ČR k mání zde a zde. Jejich složení zjistíte rozkliknutím odkazů. Účinnost jejich jednotlivých složek nebudu rozebírat, protože jsem už tak učinil u tématu kardiovaskulárních bylin a v mnoha jiných textech tohoto webu. Navíc k těmto směsím bych k celkovému ozdravení u hemoroidů doporučil notoginseng.

Léčba ozdravením trávicí trubice

Při dodržení běžných požadavků zdravé stravy s dostatkem zeleniny a gelovité (například řasové) vlákniny bych navíc doporučil ve stravě zdůraznit česnekovník čínský, touleň srdčitou, aralku srdčitou nebo vysokou a smldinec čínský v syrovém stavu. Všechno jsou to adaptogeny, které mají také systémový účinek, ale ještě více se uplatní v ozdravení trávicí trubice. Ze zeleniny bych doporučil dva druhy brukvovitých:

Ze zmíněných jedině ředkev daikon lze u nás běžně koupit. U řeřichy peruánské je ten problém, že je dostupná v prášku (třeba zde), ale nejvhodnější forma její konzumace je opět začerstva ve formě pyré, takže by bylo vhodné tuto zeleninu u nás pěstovat. V dietě se osvědčují i plody s ohsahem rutinu, například dřín, oskeruše, jeřáb břek i muk a další zajímavé plodiny z podčeledi jabloňových.

Z hub je k ozdravení trávicí trubice vhodná hlavně lesklokorka lesklá. Obsah hub v jídelníčku obecně prospívá houbovými β-glukany, ergosterolem a dalšími nespecifickými látkami. Avšak lesklokorka lesklá mezi houbami vyniká tím, že má též specifické ozdravné účinky, a to díky svým triterpenoidům (ganoderovým kyselinám) a polysacharidům. Polysacharidy lesklokorky chrání trávicí trubici již v tenkém střevě (Nagai2017pdg, Chen2011glp) a – což je ještě důležitější – bojují proti zánětlivým procesům v tlustém střevě a konečníku (Liu2015aeg, text zde). Další vědu o blahodárných účincích lesklokorky na trávicí trubici najdete zde. Pro praxi to znamená, že bychom lesklokorku měli požívat ve formě 100% plodnicového prášku v dávce až několik gramů denně. Prášek se požívá nejlépe rozmíchaný ve sklenici vlažné vody, nebo jej lze použít též při přípravě polévek jako velmi specifický druh koření, opět v gramových množstvích. Při současné dostupnosti však není vždy možné si lesklokorkový prášek v této účinné kvantitě cenově dovolit.

Z řas lze k ozdravení trávicí trubice doporučit hlavně léčivou chroušť bujnou (guso) a lazuchu hrachonosnou, ale vzhledem k obecnému nedostatku řas v našem jídelníčku většině Středoevropanů velice dobře poslouží i běžněji dostupné druhy (manitolka, dulse, různé druhy hroznovic a stromovic, baltská manitolka, páteřkovec, solivěj a i obyčejný všudypřítomný porost locikový, zvaný mořský salát). Opět není možné zmínit všechny vhodné řasy, ale specifickými účinky se vyznačuje například i kalymenie ledvinovitá, koralina lékařská a konec konců i pyropie jemná (řasa nori), do které se balí špalíčky suši.

Z dalších doplňků bych doporučil zejména extrakt borovice přímořské Pycnogenol (který je běžně k dispozici). Ze specifických bylin proti bolesti je to pak hlavně šišák, zázvor, kurkuma, kozinec, již zmíněný ženšen, pivoňka čínská a křovitá, pupečník, kamejka, beluta železná a mnohé další. A nakonec bych chtěl zdůraznit možnost perorálního užití medicinálního konopí, které je protizánětlivé a svým analgetickým účinkem pomáhá dokonce i v případech hemoroidů.

Byliny vhodné k místní aplikaci u hemoroidů

Zvláštní kapitolou léčby hemoroidů jsou místně aplikované přípravky, které mají jednak poskytnout okamžitou úlevu, jednak urychlit zhojení stávajících hemoroidů. Mnohé z těchto bylin lze samozřejmě užít i perorálně, ale v konečníku se uplatní i ty byliny, které jsou mírně jedovaté (břečťan), nebo obsahují příliš mnoho tříslovin (dubová kůra), nebo jsou špatně stravitelné. Opět nelze jmenovat všechny bylinné kandidáty, ale dle svého citu jsem k vaší pozornosti vybral následující (přičemž jsem se díval na přehled MacKay2001hvv a další vědu):

Podceňovanými bylinami jsou též místně aksamitník, brutnák, jitrocel, světlík, řebříček, kostival, barota (která je i jedlá) a podceňovaná žindava evropská. Z konkrétních jednodušších přípravků bych zmínil:

Komplexní směsi k místní léčbě hemoroidů

Když se podíváme na konkrétní komplexnější přípravky prakticky dostupné na českém trhu, jsou zde třeba dva vzájemně srovnatelné bylinné přípravky:

  • Hemoral (FytoPharma) bylinná koupel na hemoroidy (k dispozici zde) a
  • Tzv. žlutá mast na hemoroidy (k dispozici zde)

Základem obou z nich je dubová kůra, heřmánkový květ, máta a řepík, přičemž Hemoral navíc obsahuje i řebříček. Z hlediska obsahu bylin jsou tedy téměř zaměnitelné, avšak jeden je určený k sedací koupeli a ten druhý k mazání. K nejzajímavějším přípravkům na našem trhu pak patří

  • HemoStop Gel Max Da Vinci Academia (k dispozici zde) a
  • mast s nenápadným názvem Pilex od Himalaya Drug Company (k dispozici zde)

HemoStop Gel je navzdory ehm... zvláštnímu jménu odborně sestavená západní směs gelu aloe a 11 hojivých extraktů (dubová kůra, kadidlo, třezalková nať, světlíková nať, měsíčkový květ, řebříčková nať, květ violky, list jitrocelu, květ slézu, květ bezu, nať přesličky a list aloe). Ve složení vidíme byliny antibakteriální a hojivé (jitrocel, kadidlo, měsíček, řebříček, světlík, violka), jakož i adstringentní (dub, třezalka) a podpůrné (sléz, bez, přeslička), jimž samozřejmě vévodí extrakt aloe vera. Extrakty jsou dávkovány poctivě, takže jde o velmi zajímavou kombinaci.

Asi nejzajímavější je však pro nás ajurvédská mast Pilex, v které nacházíme kromě bylin též chladivou borneolovou pryskyřici (extrakt blumey balšámové) a kafrovou drogu – prášek nebo práškový extrakt (není přesně uvedeno) kafrovníku lékařského, tak minerální antiseptickou drogu borax (překladatel složení masti si neporadil s ajurvédským názvem boraxu tankan bhasma). Bylinné složky Pilexu dále zahrnují zederach hladký, citlivku stydlivou, neshodici bílou, drmek čínský, měsíček lékařský (který se objevuje i v předešlé kombinaci), puškvorec, šalotku, lilek černý a pajasan žláznatý. Dávkování extraktů je poctivé a přípravek je tudíž zajímavý. Podobně komplexní je perorální přípravek Pilex od stejné společnosti (k dispozici zde), v němž najdeme kromě jiného i bauhínii pestrou, belutu, kasii obecnou, vrcholák tříslovinný, již zmíněný zederach hladký, myrhu a šiládžit. Problémem perorálního Pilexu je však nedostatečná velikost kapsle, takže k účinnosti by bylo nutné jíst více než 10 kapslí denně.

| 2008 - 6.5.2020