Drobečková navigace

Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum)

lesklokorka, ganoderma, reishi, lingchi
lesklokorka lesklá
lesklokorka lesklá

Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst), též houba reiši (angl. reishi) nebo ling-či (pchin-jin ling-chi) je známá tradiční léčivá houba a modelový houbový adaptogen. Lesklokorka je vysoce léčivá. Prakticky se využívá hlavně při rakovině, což je však škoda, protože jako adaptogen pomáhá i proti mnoha dalším civilizačním nemocem včetně zánětů, infekcí, hypertenze, deprese a impotence.

O obsahových látkách lesklokorky

Ti z vás, kteří četli, jak detailně postupuji u modelového rostlinného adaptogenu ženšenu, by mohli čekat, že i u lesklokorky začnu vysvětlovat její triterpenoidy (ganoderové kyseliny), seskviterpeny (ganomastenoly) a specifické lesklokorkové polysacharidy. Ale kdepak.

ganoderová kyselina B
ganoderová kyselina C
ganomastenol A

Nemusím vysvětlovat farmakodynamiku lesklokorkových triterpenoidů, protože je stejná jako u ženšenu – tyto látky prostě v hávu steroidních hormonů prolezou všemi membránami až do buněčného jádra, tam jsou na rozdíl od jinak vypadajících molekul uvítány a přímo na jaderných receptorech si odvedou svou modulační práci. Ale působí i na membránové receptory, čemuž se říká neurosteroidní působení. Když na neurosteroidní působení nevěříte, nebudu vám nic vysvětlovat – můžete si jej přímo ochutnat. Když nevěříte, že lesklokorka proti rakovině působí mnohem více, než běžné houby s jejich nespecifickými polysacharidy a ergosterolem, nevěřte a žijte blaze. Pokud si myslíte, že zde budu nastudovávat a vám prezentovat taxonomii, životní cyklus a různé formy této houby – stopkaté s kloboukem, parůžkovité, terčovité, přisedlé, jánevímjaké – tak ne, ani mě nehne.

lesklokorka lesklá - stopkatá forma
stopkatá forma
lesklokorka lesklá - parůžkovitá forma
parůžkovitá forma
lesklokorka lesklá - přisedlá bez stopky
přisedlá forma bez stopky
lesklokorka lesklá - terčovitá forma
terčovitá forma

Když si myslíte, že vám za autoritu budu dávat Dr. Russela Patersona (Paterson2006gtf), který je uznávaným evropským odborníkem na lesklokorku a její příbuzné, tak houby. Místo něj vám dám za autoritu úplného blba – sebe. Když stárnete, když na vás lezou virová onemocnění, když máte vnoučata a nechcete příliš brzy odejít do Mexika (jak říkají Američané), tak věřte mně a nikomu jinému, že se vám vyplatí pěstovat a pravidelně v práškové formě užívat lesklokorku z dobrého genetického zdroje. A komu se nelíbí, že mi má věřit, ten ať se jde zeptat na názor Palivce z hospody U Fleků, který jistě přispěje svým "Ať žije volná myšlenka!"

O dostupnosti lesklokorky

Z hlediska dostupnosti však máte i jiné možnosti. Ona se totiž tato houba nepěstuje zrovna snadno. Než byste se to úspěšně naučili, uplynulo by několik let. Hotové, vypěstované plodnice si můžete velmi levně koupit z Číny, lépe z Tchaj-wanu. Jejich práškování vám zajistí kterýkoliv lékárník, který má pořád svou čest a ještě ze zadního traktu své lékárny do starého železa neodvezl práškovací přístroj na rostlinné (a houbové!) drogy. Tímto způsobem získáte 100% lesklokorkový prášek velmi levně.

Na světě jsou momentálně jen dva dobré genetické zdroje této houby: Východní Asie (Japonsko, Tchaj-wan) a USA (Paul Stamets). Ve Východní Asii jsem plánoval, že distribuci lesklokorky z dobrých genetických zdrojů zabezpečím já. To mi ale – protože jsem úplný blb – nevyšlo. A tak vám dnes pragmaticky zůstává jen Paul Stamets z USA a jeho firma Fungi Perfecti, odkud si můžete sadbu geneticky kvalitní lesklokorky objednat.

A co je to dobrý genetický zdroj? To vám neřeknu. Ale řeknu vám, co je to špatný zdroj. Co myslíte, co je tohle za houba? Asi žádný český houbař by na obrázku vpravo nepoznal plaménku sametonohou:

plaménka sametonohá
plaménka sametonohá
domestikacedomestikace
enoki
enoki

Tyto vybledlé, vytáhlé nitě se ve Východní Asii nazývají enoki a mají i své výhody: například se snadno krájí do polévky. Ale vůně, chuť a vůbec, no prostě lesní plaménka sametonohá je ve srovnání s enoki nebe a dudy. Tomuto jevu se říká domestikace. Asiaté si například stěžují, že evropští bílí vepři jsou méně chutní než černá prasata asijská. To je pravda. Osobně jsem poznal jedno černé asijské prase, které žilo v buddhistickém či jakém chrámu spojeném s restaurací. Nebylo to takové malé čínské prase, tohle vypadalo spíše jako plně vzrostlý černý divočák s prořídlými štětinami a bavilo návštěvníky znalostí číslovek – rypákem pouštělo a zastavovalo pákový vodovodní kohoutek tolikrát, jakou čínskou číslovku host vyslovil. (Odměnou mu byly sladké brambory a jiné pochoutky od stolu.) Ovšem tak velký rozdíl jako mezi asijskou a naší plaménkou sametonohou mezi těmi černými a bílými prasaty rozhodně není. A o inteligenci asijských černých psů, kteří se ve smečkách volně pohybují městem a na rušných křižovatkách procházejí přes přechod na zelenou jako nějací občané vám říkat nebudu vůbec.

U lesklokorky prodávané ve vzrostlé formě si natolik patrný stupeň degenerace pěstovatelé nemohou dovolit. Lesklokorka je totiž houba proslulá svou nalakovanou krásou, vůní a lékově hořkou chutí. Ale jakmile začnete vyrábět kapsle plněné práškem z mycélia, na nichž je nádherná plodnice lesklokorky pouze vyobrazená, genetické degeneraci ve jménu produktivity už nic nestojí v cestě. Leda tak dlouhodobý obchodní zájem, či v konkurenčním tržním prostředí spíše charita. A právě tuto charitu Dr. Paul Stamets provozuje. Vědecká ambice tohoto amerického mičurince nesahá tak daleko, aby se snažil vyšlechtit nějaký superléčivý kultivar. Soustřeďuje se na to, abychom při pěstování a pasážování této houby nepřišli aspoň o ty vlohy, které má její divoká forma dané od taťky Přírody. Kromě firmy Fungi Perfecti můžete zkusit například lesklokorku TW provenience například z Ariadne. Ale upozorňuji vás, že na leskokorku TW provenience nedohlížím já, jak jsem měl v úmyslu, ale pouze TW ministerstvo TČM. A blbost kvete i tam.

O účincích lesklokorky

A vědecké přehledy, například Paterson2006gtf, si čtěte sami. Když neumíte anglicky, dnes už nemáte problém – použijte Google Translate. Nebo lépe, použijte přímo Google Scholar a sami se broďte mořem tisíců a tisíců vědeckých článků o lesklokorce. Sami rozhodujte, které články z Pubmedu stojí za přečtení. Můžete začít těmito pochybnými tvrzeními:

Lesklokorka účinkuje proti zánětům (Xu2011glp), chrání mozek (Zhou2012nep, Aguirremoreno2011glr, Ding2010gle, Zhang2011tna), játra (Sudheesh2012glp, Lakshmi2006aam, Jang2014heg, Jin2013peg, Wang2006aae, Kwon2011aaf) a trávicí soustavu (Chen2011glp). Svým imunomodulačním účinkem působí proti rakovině jater, tlustého střeva (Sliva2006glc, Liu2015aeg, Oka2010wef, Hong2004egl, Jedinak2011glt, Thyagarajan2010tfg, Hong2004egl, Liang2015imi, Liang2014glp, Liang2015imi...) a jiným druhům rakoviny. Zlepšuje hojení ran (Tie2012glp) a nejen tím přispívá k léčbě diabetu (Li2011aeg, Wang2012enp, Zheng2012glp, Tie2012glp, Teng2012hem, Fatmawati2011srg, Ma2015aeg). Nejasný je její účinek na angiogenezi (Cao2006glp, Li2012gas, Stanley2005gls) a zlepšení spánku, ale zdá se, že přeci jenom pomáhá předcházet nežádoucím metabolickým následkům obezity (Seto2009nhe, Chang2015glr, Thyagarajansahu2011rmb, Ko2008ats, Wu2016glb), což ovšem tlouštíky nezprošťuje povinnosti sebekázně. Je též antioxidantem (Mohsin2011daa), ač ne tak silným, jako příbuzný rezavec šikmý. Má též mírné antibiotické účinky (Vazirian2014ael).

Studujte její farmakokinetiku, která ukazuje jak se její triterpenoidy hezky vstřebávají (Guo2012imc). A až budete vědět, co stojí za přečtení a co nikoliv, sami lezte do zadnice institucím, abyste měli k dispozici fulltexty. A pak o tom napište odborný web, který bude jistě lepší než ten můj. Ano. Nevědecká TČM lesklokorku považuje za zázračnou. Je tam toho. Slovo zázračný zde najdete na každém kroku. Jako mí stálí čtenáři už jistě víte, že toto adjektivum upřednostňují před výrazy superovoce, superzelenina, superbylina. A že říkám, že pro svého spokojeného zákazníka je každá bylina zázračná. A že můj verdikt o lesklokorce lesklé a přifařených druzích lesklokorky zní, že tyto houby jsou významně zázračnější, než jiné zázračné houby. Howgh.

| 1.2.2018