Drobečková navigace

Lesklokorka lesklá – Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst

(též čínsky: lingchi / lingči, japonsky: reishi / rejši)

Plodnice lesklokorky lesklé
Plodnice lesklokorky lesklé

Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst) je modelová léčivá houba. Slovy Dr. Russela Patersona – jednoho z největších Evropských odborníků na tuto houbu – je lesklokorka lesklá "zářným příkladem tradičního léku s velkým významem pro současnost" (Paterson2006gtf). Počet vědeckých prací o ní čítá už přes 1200 a publikované výsledky ohledně účinků jednotlivých složek jsou – slovy stejného odborníka – "velmi přesvědčivé". Patersonův přehled není nejnovější, ale vybral jsem jej proto, že Patersona jako evropského vědce nelze obviňovat z iracionální úcty k této houbě. Jinak v magickém systému TČM se lesklokorka cení více než ženšen, čínsky se jí říká ling-či – "houba nesmrtelných".

Druh Ganoderma lucidum je agregátem několika příbuzných nerozlišitelných druhů, správně se tedy má psát Ganoderma lucidum agg. Z hlediska obsahových látek se G. lucidum liší od jiných druhů rodu Ganoderma obsahem triterpenoidů (ganoderových kyselin a pod.) a specifických polysacharidů (Paterson2006gtf). I v rámci druhu G. lucidum může obsah specifických triterpenoidů dle zdroje kolísat až 3násobně (Lu2012qds).

Využití

Lesklokorka lesklá je léčivá houba s velkým množstvím obsahových látek. Je to klasický houbový adaptogen s ochranným a léčivým účinkem hlavně proti civilizačním nemocem. Nejvíce se ale lesklokorka proslavila svými účinky proti rakovině. Lesklokorka má dále využití v biotechnologii (k rozkladu obtížně rozložitelných odpadových chemikálií, k vychytávání těžkých kovů z odpadů, k přípravě slámy ke krmnému využití v živočišné výrobě atd.)

Další informace: