Drobečková navigace

Nepociťuji účinek ženšenu

Dobrý den, jsem velice rád, že tvoříte tak zajímavé webové stránky. Chtěl bych se zeptat, zda nedělám něco špatně při přípravě ženšenového nálevu. Koupil jsem si plátky kořene 6-letého ženšenu TaiwanTCM Liang a začal jsem si připravovat nálev dle přiloženého návodu. Tři dny jsem si dělal nálev z 3 plátku kořene. Plátky dám do hrnku a zaliji ho vařicí vodou a nechám cca 50 minut louhovat. Nemám pocit, že bych cítil nějakou změnu nebo nějaké účinky při používání ženšenu - větší aktivitu, menší únavu nebo tak něco, proto bych se chtěl zeptat, jestli neprovádím přípravu špatně? Děkuji. JJ

Vážený JJ,

o ženšeni jsem původně nechtěl psát nijak obšírně. Nelze se ale uspokojit s jeho obecným chápáním jako životabudiče který léčí všechno a nic. Ženšen a další adaptogeny mají konkrétní, silné a dlouhodobé účinky na cévní, nervový a imunitní systém. Ty nejsou našim lékařům běžně známé.

A teď k užívání ženšenu...

Ženšen připravujete správně. Buďte si jist, že kdyby se měřila hladina jednotlivých panaxosidů ve Vaší krvi nebo mozkomíšním moku, naměřila by se pomalu stoupající koncentrace řádově vyjádřitelná v mg/litr. Buďte si jist, že se tyto panaxosidy vážou na příslušné jaderní a nejaderní receptory buněk a účinkují tak jak mají.

To, že účinek necítíte, může mít několik důvodů:

1. Ženšen užíváte poměrně krátce – účinky přicházejí ve tří fázích:

  • Krátkodobé účinky se dostavují v průběhu hodin a dnů. Tam patří třeba relaxační účinek na cévy alosterickým posílením NO syntázy 3, neurosteroidní účinek v mozku, nebo cytoprotektivní účinek.
  • Střednědobé účinky se dostavují v průběhu dnů a týdnů. Jsou způsobeny interakcí panaxosidů s jadernými receptory a změnou genové exprese. Přicházejí se zpožděním několika dnů vzhledem ke křivce koncentrace panaxosidů v krvi, protože genová exprese zahrnuje transkripci mRNA a translaci enzymů, což u člověka trvá mnoho hodin. Takhle například funguje protizánětlivý účinek ženšenu, účinek přes glukokortikoidní receptor, zvýšení exprese NO syntázy 3 v cévách atd. (Pozn.: Směs panaxosidů u NO syntázy 3 účinkuje jak alostericky, tak i zvýšením exprese tohoto enzymu.)
  • Dlouhodobé účinky se dostavují v průběhu týdnů a měsíců. Lidský organismus je v neustálém procesu přestavby a může trvat mnoho měsíců, než se adaptivní účinek promítne do struktury tkáňových systémů. Ženšen třeba začne zlepšovat růst kapilár již za několik dnů poté co ho začnete užívat, trvá ale měsíce než se to projeví na zlepšení cévního řečiště orgánů. I když ženšen utlumí zánět kloubů, trvá dlouho než se poškozená tkáň zreparuje. I když ženšen uklidní mikroglii v mozku a makrofágy na vnitřních stěnách cév, trvá velmi dlouho než se to projeví snížením odumírání neuronů a signifikantním zpomalením postupu aterosklerózy.

2. Dávka 3 plátků denně nemusí být dostatečně vysoká k subjektivnímu pozorování

Spolu s účinkem na erekci jsou psychotropní účinky prakticky ty jediné, které máte šanci si takhle krátkodobě u ženšenu všimnout. V případě ženšenu se dá vlastně mluvit o štěstí – jsou adaptogeny, jako třeba lesklokorka, u nichž subjektivně nelze poznat vůbec nic.

Dávka 3 plátků ale pořád nemusí být dost vysoká k tomu, abyste účinek ženšenu odlišil od přirozeného kolísání nálady a výkonnosti. Víte, mnozí lidé pociťují dávky více než 3 plátků jako příliš vysoké, proto jsem větší dávky nechtěl doporučovat. Abych řekl pravdu, pokud jde o mě, já se svými 90kg živé váhy při dávce 3 plátků subjektivně také nic necítím. V dávce 15 plátků jsou účinky (pro mě) nepřehlédnutelné, doporučovat tak vysokou dávku jsem si ale nedovolil.

3. Ženšen je adaptogen...

Třetím důvodem je to, že ženšen jako adaptogen by u lidí mimo zátěž podle definice vlastně působit ani neměl. Jeho účinek na stresové ose se projeví především tehdy, když jste pod zátěží. Konec konců ženšen není všelék ani zázrak. Lékaři TČM s oblibou říkají, že ani ženšen není pro každého. Možná jste úplně zdráv, žijete vyrovnaným životem v relativně čistém prostředí a ženšen nepotřebujete. Jestli je to tak, udržujte zdravý životní styl a trumfy si šetřete na období zátěže.

S pozdravem,
-boris-

| 2010 - 6.11.2020