Drobečková navigace

Alzheimerova nemoc

Alzheimerovy choroba je duševní nemoc tradičně spojována se stárnutím. Příčinou Alzheimerovy choroby je patologická tvorba beta amyloidu v mozku spojená s následným masivním odumíráním neuronů.

Před mnoha lety spustila aféra ohledně možnosti, že by Alzheimerovu nemoc mohl způsobovat hliník. Tato kauza vyvrcholila ještě za mých let na univerzitě zjištěním, že zvýšené množství hliníku v postižené nervové tkáni není příčinou Alzheimerovy choroby, ale jejím následkem. Kvůli této aféře jsem se hliníkovému nádobí určitou dobu pro jistotu vyhýbal, i když jsem nemohl pochopit, jak by tak všudypřítomný prvek jako hliník mohl být natolik jedovatý. Dnes je hliníkové nádobí, nejlépe eloxované, opět považováno za úplně neškodné. Rozhodně se z hliníkového nádobí do těla dostane mnohem méně hliníkových iontů, než z hlinitého kamence, který je hlavní složkou tyčinek proti pocení a přípravků po holení.

Adaptogeny proti Alzheimerově chorobě

Vícero autorů tvrdí, že modelový adaptogen ženšen zmírňuje příznaky i postup Alzheimerovy choroby (Lee2008pge, Heo2008aot), avšak přehled Lee2009gcf je v tomto směru skeptický. Klinické studie Heo2008aot a Lee2008pge jej shledaly účinným. Majoritní účinnou látkou je ginsenosid Rg1 (viz Wang2009gri, Fang2012mne, Shi2012grp), k účinným nesaponinovým složkám patří polyacetylenové alkoholy panaxydol a panaxynol (Nie2006pep), k účinným polysacharidovým složkám gintonin (Hwang2012ggl).

Další potenciální adaptogeny s účinkem v této indikaci

TČM kombinace s účinkem proti Alzheimerově chorobě jsem zatím nenastudoval. Dle Zhao2009afq je účinná směs červeného ženšenu, šišáku bajkalského, děhele čínského, sasanky altajské (Anemone altaica) a lékořice čínské, ale bylo by neetické dávat v současnosti pacientům s touto diagnózou jakékoliv naděje na vyléčení. Předešlá věta platí i tehdy, když navštívíte doupě lékaře nebo diplomovaného praktika TČM, který určitě nějaké "zaručené" směsi vyštrachá.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.