Drobečková navigace

Alzheimerova nemoc

Alzheimerovy choroba je duševní nemoc tradičně spojována se stárnutím. Příčinou Alzheimerovy choroby je patologická tvorba beta amyloidu v mozku spojená s následným masivním odumíráním neuronů.

Před mnoha lety spustila aféra ohledně možnosti, že by Alzheimerovu nemoc mohl způsobovat hliník. Tato kauza vyvrcholila ještě za mých let na univerzitě zjištěním, že zvýšené množství hliníku v postižené nervové tkáni není příčinou Alzheimerovy choroby, ale jejím následkem. Kvůli této aféře jsem se hliníkovému nádobí určitou dobu pro jistotu vyhýbal, i když jsem nemohl pochopit, jak by tak všudypřítomný prvek jako hliník mohl být natolik jedovatý. Dnes je hliníkové nádobí, nejlépe eloxované, opět považováno za úplně neškodné. Rozhodně se z hliníkového nádobí do těla dostane mnohem méně hliníkových iontů, než z hlinitého kamence, který je hlavní složkou tyčinek proti pocení a přípravků po holení.

Potenciální účinky ženšenu proti Alzheimerově chorobě

Vícero autorů tvrdí, že ženšen zmírňuje příznaky, ne-li postup Alzheimerovy choroby (Lee2008pge, Heo2008aot). Je známé, že ženšen působí proti zánětům a proti odumírání mozkových buněk. Zpomalení či dokonce zvrácení vývoje Alzheimerovy choroby ale mi připadne jako problém úplně jiné třídy. Přehledy (jako např. Lee2009gcf) jsou v tomto směru skeptické. Fughberman1999dsn uvádí informace ohledně mnoha bylin v psychiatrické praxi, u ženšenu ale není dost vyčerpávající. Konkrétní experimentální studie o něco optimističtější. Dle Heo2008aot měl červený ženšen dobrou účinnost u pacientů s Alzheimerovou chorobou (15 probandů 4.5g denně, dalších 15 probandů 9g denně, 31 probandů kontrola). Dle Lee2008pge, v průběhu střednědobého užívání červeného ženšenu (4,5g denně po 12 týdnů) došlo ke klinickému zlepšení mentální výkonnosti pacientů trpících Alzheimerovou chorobou.

Jako účinný proti Alzheimerově chorobě se nejčastěji zkoumá ginsenosid Rg1 (Wang2009gri, Fang2012mne, Shi2012grp), ale zajímavé jsou v této souvislosti i nesaponinové složky, polyacetylenové alkoholy panaxydol a panaxynol (Nie2006pep), a dokonce i glykolipoproteinová složka ženšenu gintonin (Hwang2012ggl).

Další potenciální adaptogeny s účinkem na Alzeheimra:

TČM kombinace s účinkem proti Alzheimerově chorobě

TČM kombinací s možným účinkem proti Alzheimerově chorobě je podle Zhao2009afq směs červeného ženšenu (ginseng radix rubra), šišáku bajkalského (Scutellaria baicalensis), děhele čínského (Angelica sinensis), sasanky altajské (Anemone altaica) a lékořice čínské (Glycyrrhiza uralensis). Některé z těchto publikací tvrdí, že zkoumané látky mohou zvrátit rovnováhu mezi produkcí a degradací beta amyloidu (Aβ) odpovědného za demenci. Můj osobní postoj k ženšeni jako k prostředku proti Alzheimerově nemoci bych shrnul tak, že ženšen bude jistě aspoň mírně prospěšný, ale bylo by neetické dávat pacientům velké naděje když jim budete ženšen předepisovat.

Významné jsou také ochranné účinky ženšenu před demencí a Parkinsonovou nemocí.

Omlouváme se, ale tento článek není dokončen. Současná, rozpracovaná verze nevyjádřuje jeho konečnou podobu.