Objednala jsem si 70gr. ženšenu TaiwanTCM Liang. Dala mi to má dcera, jako dárkem. Je mi 71 let, provozovala jsem vrcholově sport. Manžel mi zemřel v roce 2010. Popíši velmi krátce mé problémy, již dlouhodobě trpím nespavostí; nemohu usnout bez prášku na spaní. Jsem velmi aktivní, protože jsem na vše zůstala sama. Vlastním velkého psa, dům, pravidelně chodím cvičit na zdravotní tělocvik a mam velmi bolavá kolena, stále ztuhlá, špatně se ohýbající. Vlastním dům, kde je hodně schodů. Kolena si rozcvičuji na schodech a na cvičení, mám křečové žíly a navíc ze sportu (volejbal) - krční páteř. Omlouvám se za tak dlouhý popis mých nemocí. A proto dcera rozhodla, ze mi vámi dopučený ženšen pomůže. Děkuji Blanka
Vážená paní Blanko,
za rozsáhlejší popis svých problémů se nijak neomlouvejte, naopak, své zdraví popisujete docela stručně a zcela správným způsobem. Často dostaneme dotaz, který je mnohem delší než ten Váš, ale o tom nejdůležitějším, tedy zdravotním stavu, tam není téměř nic.
Jako bývalá vrcholová sportovkyně máte tu výhodu, že si uvědomujete důležitost správné výživy. Ženšen je ve Vašem případě jasnou volbou – od Vaší dceři to byl vynikající dárek. 70g Vám postačí k ozkoušení, do jaké míry Vám ženšen je schopen pomoct.
Vaše problémy jsou chronické, pro stáří typické, proto užívání ženšenu by u Vás mělo být mírné a dlouhodobější. Prvních 10 dnů bych Vám doporučil užívat dávku 2-3g denně. Po této době by ty účinky, které ženšen u Vás bude mít, měli začít být patrné. Dávku pak snižte na 1g denně až do doužíváni Vašich 70g. Po ukončení užívání budou účinky ženšenu, pokud nějaké pocítíte, doznívat ještě mnoho dní.
Když to vezmu od konce, krční páteř a ztuhlé klouby (kolena) má ženšen šanci zlepšit, ať už se jedná o prosté opotřebení, nebo i artritickou imunitní / autoimunitní reakci. Děláte výborně, že ztuhlá kolena bez zátěže ohýbáte, a že chodíte cvičit. Já si kolena obvykle rozcvičuji na schodech, což není z pohybového hlediska úplně ideální. Já všem lidem s pohybovými potížemi pořád říkám, že by neměli zapomínat také na plavání. Ze srdce bych Vám přál, aby Vám ženšen s koleny aspoň trochu pomohl.
Křečové žíly jsou ve Vašem věku již problémem o něco větším. Od některých pacientů (pacientek), které jsem znal, existují se ženšenem na křečové žíly dobré zkušenosti, ale je to téma zoufale neprozkoumané, takže opět musím pouze popřát hodně štěstí.
Asi nejvíce mě znepokojuje Vaše nespavost, nebo spíše Váš příjem prášků na spaní. Zkracující se spánková perioda, je prý ve starším věku normální. Tím nejsem si úplně jist. Ale je nutné, abyste si zcela jasně uvědomila, že příjem tzv. hypnotik je mimořádně špatným dlouhodobým řešením (antiřešením) nespavosti. Na vině jsou v zásadě některé vrstvy farmaceutického průmyslu, které této třídě léků říkají hypnotika ("uspávadla") a sedativa ("uklidňovadla"), ač dobře vědí že ať benzodiazepinová, nebo nebenzodiazepinová, působí tato "sedativa" pouze na jeden jediný receptor – inhibiční receptor GABAA, v mozku ze všech receptorů nejhojnější, slavný jako receptor opilství. Dnešním hypnotikám, vyjma melatoninu, by se proto mělo říkat "alkohol v prášku". Neléčí příčinu, ale umožňují pacientům se opíjet, aniž by tito museli měřit cestu do výčepního zařízení. Tato skrytá forma opilství, jíž v urbanizovaném světě trpí několik procent populace (zvláště žen), má úplně stejnou psychopatologii jako pijanství obyčejné, s bezdůvodnou euforií, fyzickou závislostí a abstinenčními příznaky včetně obávaného delirium tremens.
Toto mějte na paměti a nezapomeňte si dále přečíst můj článek o seřizování vnitřních hodin spánku a bdění a o škodlivosti nočního svícení. K seřízení vnitřních hodin lze prý využít melatonin, který ale z principu může zabrat až po mnoha dnech pravidelného užívání přesně v určenou žádoucí dobu spánku.
Se srdečným pozdravem, Boris
Vážený pane Borisi, velice vám děkuji za váš povzbuzující článek. Mam již objednanou 4 dávku, myslím, že se mi naprosto zklidnil žaludek, bolesti hlavy, rozrušení, celkově zklidněni po smrti mého manžela (45 let jsme spolu žili. Jsem teď v celém baráku sama a samota mě někdy zmáhá i když jsem velmi činorodá, cvičím 2x týdně, denně 2x vycházka do lesa se psem, práce na zahradě a ještě, abych vše finančně utáhla, prodávám kosmetiku. Myslím, že toho je na můj věk dost, ale nestěžuji si. Jen skutečně denně užívám lék na spaní jménem Rivotril a okolo 17 hod. Cypralex a někdy když je vysoko slunce a hodně svítí i půlku Stinloxu, ale to opravdu výjimečně, to je jediné co mě trápí a nemohu se toho zbavit. Strach, že neusnu. Rada si vyslechnu další vaše rady, na které věřím, jako na žen-šen. S pozdravem Blanka
Dobrý den!
Velice mě těší že Vám ženšen pomáhá. Na Vás je úžasné to, že se pořád hýbete, pořád jste schopna dělat něco smysluplného, mít radost ze života. Vy dokonce máte správnou životosprávu. Tím vším trumfnete i dnes mnoho mladších lidí, stejně jako jste kdysi vítězila ve sportu. Mnohé mladší ženy nejsou s to pochopit společnost ve které žijí, pořád hledají příležitosti, které neexistují a nejsou schopné vnímat štěstí. Ale pojďme ke konkrétním bodům Vašeho dopisu.
GABAA agonisté: klonazepam (Rivotril) a zolpidem (Stilnox)
Rivotril (klonazepam) a Stilnox (zolpidem) jsou přesně to, co opakuji pořád: chlast v prášku. Působí na stejný mozkový receptor jako alkohol. Jako sportovkyně jistě znáte základy fyziologie a nemusím Vám vysvětlovat, co jsou to receptory a jejich agonisté. Denní užívání těchto léků má stejné psychologické aspekty jako alkoholismus, jejich náhlé vysazení vyvolává stejné abstinenční příznaky jako vysazení etanolu u alkoholiků (v těžkých případech až delirium tremens). Farmaceutické společnosti to tímto způsobem neříkají, protože jejich cílem není pomáhat. Z vydřeného pak uplácejí zákonodárce a média, včetně lékařských časopisů. Lékaři pravdu o GABAA agonistech zčásti nevědí, zčásti jsou sami obětmi těchto prášků a reklamy na ně. Výsledkem je to, že po večerech se mnozí lidé opíjejí tabletkami a ráno je pak potkáváme naštvané, nevrlé a depresivní na poštách, úřadech a v silničním provozu. Stejnou službu společnosti dělá i kofein (také vede k nepředvídatelným depresím) a zřejmě též antidepresiva jako Váš Cypralex. Hlas zvedají jen sebejistí neodborníci, jako například Radkin Honzák ve svém článku "Padesáté narozeniny benzodiazepinů".
Zesilovač serotoninového přenosu: escitalopram (Cypralex)
Cypralex (escitalopram) je selektivní inhibitor vychytávání serotoninu (SSRI). To běžným lidem moc neřekne. Zjednodušeně lze říct, že escitalopram zesiluje serotoninový přenos. To také laikům nic neřekne. Jak to tedy říct?
Není to snadné. Lhal bych, kdybych řekl že já přesně vím, co escitalopram dělá. To ostatně to neví ani jeho výrobce, Lundbeck, který na escitalopram drží patent. Vědí pouze to, že tato chemikálie je dobrým blokátorem vychytávání serotoninu, stejně jako tucty jiných, nepatentovaných chemikálií objevených před několika desetiletími. Vědí, že na tuto konkrétní oni mají někdy od r. 2001 patent a to jediné co zbývá udělat, je agresivní marketing. Zeptejte se Vašeho lékaře, proč Vám předepsal právě Cypralex a ne jinou, levnější variantu SSRI?
Je prakticky jisté, že stejně jako já, ani Váš lékař nebude přesně vědět, proč by měly být SSRI antidepresivní. Všichni to říkají... Seznam nežádoucích účinků SSRI je dlouhý: vystupuje na něm anhedonie (neschopnost pocitu slasti), nevolnost, bolesti hlavy a další nervové příznaky, sebevražedné myšlenky a mnohé další. Možná jste slyšela o Johnu Virapenovi, bývalém farmaceutickém manažeru, jenž ve stáří čestně přiznal jak ve Švédsku uplácel profesory, aby pro Eli Lilly získal povolení k distribuci prvního pilulkového SSRI fluoxetinu (Prozac). Já se společně s Johnem Virapenem ptám: Jak je možné že lék, který má odstraňovat depresi má jako vedlejší účinek sebevražedné myšlenky?
Klinickým studiím nelze věřit, ani na Medlajnu, to bych je musel dělat vlastnoručně. John Virapen kdysi řekl, že 80% badatelů v této oblasti je uplacených nebo nastrčených. Možná bych sám mohl začít tyto léky schválně užívat, abych o nich mohl psát z vlastní zkušenosti. Společně se Sigmundem Freudem si totiž fandím, že jako poučená osoba budu snad vůči většině lékových závislostí odolný, stejně jako jsem odolný proti alkoholizmu a nikotinismu :-). (Žertem je zde to, že Sigmund Freud sám nechtě propadl kokainu a uřízl si značnou odbornou ostudu, než si uvědomil svou vlastní závislost a s kokainem promptně přestal.)
Uzavřel bych to tak, že výrobcové léků vědí tolik, že systém monoaminů (serotoninu a dopaminu) je motivačním centrem mozku. Je místem působení amfetaminů i kokainu... Jakékoliv zde působící farmakon má šanci někomu ulahodit, byť i jen malému zlomku populace. (To je případem nikotinu – pro malý zlomek lidí na pokraji schizofrenie je lékem a přináší obrovskou úlevu.) Když se vyvine dostatečný počet chemikálií ovlivňujících monoaminergní systém, některé se zákonitě stanou kasovními trháky. Je jedno, jestli pacientům pomáhají, hlavně aby nám to schválili a aby se to prodávalo. Taková je mentalita jistých vrstev podnikatelů.
Proč zůstat u léčivých rostlin
Jednoduše proto, že jsme na ně po tisíce a milióny let zvyklí. Srovnejte si třeba takový kokain s listy jeho matečné rostliny, koky (Erythroxylon coca). Zatímco krystalický kokain je smrtelně nebezpečná návyková látka, listy koky jsou bezpečné – v přirozeném stavu je jejich návykový potenciál velmi nízký (říká Dr. Duke). V Peru je užívání a prodej nezpracovaných listů rudodřevu zcela legální – používají se do bylinných čajů (například k překonání výškové nemoci) a žvýkají k zahnání únavy.
Kokain byl příkladem trochu extrémním, ale i u méně návykových SSRI antidepresiv známe jejich přírodní a zdravější ekvivalenty. Kozlík lékařský, meduňka, třezalka, ostropestřec, ze zahraničních rozchodnice, bakopa, řemdihák a mnohé další.
Zemědělské poučení: Každé hrábě k sobě hrabou
Podobně jako placení diskutéři propagující SSRI farmaka, I já mám své cíle. Chci, abychom co nejdříve pochopili, že si základní životní komodity budeme opět muset jako obvykle opatřit vlastními silami z přírody. To, co se balí do lákavých obalů a pořád ještě vydává za plody nejnovější technologie, jsou často už jen podvody, a to nejen u léčiv, ale i v jiných oblastech, například v automobilismu. Jak říká moudrý český ekonom, je naší výhodou to, že tento druh režimu ve Střední Evropě již dobře známe. Například na Kubě a v Jižní Americe se před pár lety z nutnosti rozšířila móda tzv. organopónicos – svépomocných zeleninových a potravinových zahrad. U nás netrpíme nedostatkem prostoru, takže nemusíme zelí pěstovat na balkónech, terasách a opuštěných městských parkovištích, ale trpíme drahotou v oblasti léčiv, která může být zmírněna pouze rozvojem osobních a svépomocných zahrad účinných léčivých rostlin. Pionýrem je v tomto směru například zahrada léčivých rostlin prof. Valíčka nebo tzv. kotvičníková farma Ing. Štěpánka. Úkolem nás vědců pak musí být to, abychom přírodním léčivům, až dosud zastíněným úspěchy antibiotik 20. století, umožnili zaujmout jejich patřičné místo v lékařství.
Zkuste na zahradě pěstovat léčivky
Protože zahradničíte, navrhuji Vám, abyste kromě zelí navíc začala pěstovat výše zmíněné byliny (kozlík, meduňku, třezalku, ostropestřec...) pro svou vlastní potřebu. Sama poznáte, která z nich Vám dělá nejlépe a možná se s jejich pomocí zbavíte Cypralexu. Pozor, Cypralex by se neměl brát zároveň s třezalkou, ač účinkuje na stejné biochemické dráze a jejich účinky by se mohly nežádoucím způsobem násobit. Dále: Před několika dny jsem odpověděl na dotaz o záhadném virovém onemocnění podobném mononukleóze. V odpovědi jsem uvedl dlouhý výčet protivirových bylin – to může být Váš první tip. Mnohé z těchto druhů rostou i u nás, ale právě když je potřebujete, tak je nenajdete: bukvice lékařská, buřina srdečník, čekanka obecná, černohlávek obecný, líčidlo jedlé, meduňka lékařská, šišák bajkalský, yzop lékařský, zavinutka citronová, zběhovec plazivý, zimolez... Když tyto byliny začnete pěstovat, možná se Vám podaří více než oplatit Vaší dceři to, že Vám darovala ženšen. A víte co? Nahraďte to zelí raději úplně šruchou zelnou. Šrucha je v říši zeleniny rekordmanem v obsahu hořčíku, má také hodně vápníku, draslíku, prospěšných karotenoidů a jako jediná z rostlin je nezanedbatelným zdrojem ω-3 nenasycených mastných kyselin.
S přáním dobrého zdraví,
-boris-