Drobečková navigace

Přehled adaptogenů

Klasické rostlinné adaptogeny

Požadavky dané definicí adaptogenu jsou přísné v tom, že léčivá rostlina (nebo jiná látka) musí mít velmi široké terapeutické rozmezí – nesmí být ani ve vysoké dávce jedovatá. Definice ale nestanovuje jak silný pozitivní účinek musí adaptogen mít. Vždyť i neškodné zelí, rajčata, papriku a brambory lze prohlásit za léčivky (jak by potvrdili v Irsku, kde brambory vyléčily hladomor). Seznam adaptogenů je tudíž otevřený. Inspirován průkopnickou prací I. Brechmana (Brekhman1969nsp) zde uvádím několik tradičních, archetypických bylin, které ilustrují kategorii adaptogenů:

Kategorii klasických adaptogenů se dále blíží vícero dalších rostlin. Brekhman1969nsp například zmiňuje pupavu Biebersteinovu (Carlina biebersteinii), o její léčivosti ale nejsou dostatečné další vědecké reference abych ji mohl posoudit. V úvahu připadají též rostliny které měly v různých kulturách tradičně status zázračných rostlin (viz níže).

Léčivé houby

Léčivé houby jsou zvláštní skupinou léčiv, které se podrobněji věnuji jinde. Zde uvádím pro úplnost této stránky jenom jejich přehled.

Další léčivé rostliny

Klasické adaptogeny se soustřeďují na rostliny navracející vitalitu účinkem na hypotalamicko-hypofyzární stresovou osu. Ta ale není jediným nespecifickým adaptačním mechanismem. Zcela nespecifické účinky navíc ani neexistují – vždy jsou to konkrétní účinné látky působící na konkrétní biochemické dráhy. Proto připadají v úvahu další léčivé rostliny – ty, které mají velmi vysoké terapeutické rozmezí a přitom dostatečně široké účinky aby o nich mělo smysl mluvit.

Zázračné rostliny světa

Jako první připadají v úvahu rostliny které v tradičních systémech dosáhly status všeléků. To nebylo jen hloupostí a pověrčivostí našich předků. Status všeléku nejčastěji dosáhly rostliny tlumící záněty a bolest. Vždyť i proslulý benátský dryák obsahoval jako hlavní účinnou látku opium, které tlumí bolest. (Zázračné opium ale není adaptogen, protože je návykové a obecně škodlivé.) Věhlasu dosáhly i rostliny navracející mužnou sílu (tj. erekci a libido) a nebo rostliny účinné proti těžkým onemocněním, například srdečně-cévním. Lidé neznalí slova adaptogen některé z těchto rostlin často nesprávně nazývají "ženšeny", zvláště když mají dužnaté kořeny. Jejich seznam je otevřený, zde jsou ty které se mi připletly pod ruce a tudíž na ně upozorňuji:

Neexotické léčivé rostliny

I mezi domácími, neexotickými rostlinami se najdou ty, které šíří svých účinků kandidují na pozici adaptogenů. Opět je to otevřený seznam, v kterém se mi připletly pod ruce následující neexotické léčivky:

Léčivé rostliny které nejsou adaptogeny

Definici adaptogenů nesplňjí ty léčivky, které jsou méně nebo více jedovaté:

  • dřišťál (Berberis vulgaris)
  • Azadirachta indica, nimbový olej
  • mýdelník (Sapindus)
  • atd.

 

| 14.1.2009

Související články