Drobečková navigace

Cicimek datlový – Ziziphus jujuba Mill.

(též jujuba čínská)

cicimek datlový - jujube

Cicimek datlový (Ziziphus jujuba), neboli jujuba čínská je subtropický opadavý strom z čeledi řešetlákovitých, Rhamnaceae. Dosahuje výšky 3-8 metrů, má pokřivený kmen a uzlovité větve. Jeho plod je peckovice velká jako menší datle. Podle čínského lékařství má cicimek stabilizující vliv na různé tělní funkce. Cicimek datlový je jedna z tradičních přísad silného ženšenového čaje.

Cicimek je příjemné chuti a nemá žádné subjektivně pozorovatelné účinky (kromě těch, které lze pozorovat i u sušených švestek – třeba proti zácpě). Cicimek je zajímavý tím, že v listech obsahuje peptid zizifin, který dočasně blokuje vnímání sladké chuti.

Účinky a léčebné využití

Užívání cicimku bylo až donedávna odůvodněno pouze důvěrou v klinické zkušenosti TČM. Až do roku 2007 totiž nebyly ve vědecké literatuře o plodech cicimku téměř žádné informace. Třeba Naftali2008zje jako jediný tehdy dostupný zdroj citovala web Joeho Hing Kwok Chu. Až nedávno se objevily japonské publikace (Huang2007maa a Huang2009czj) o možném protirakovinném účinku cicimku na játra. V cicimku byly stanoveny triterpenoidní kyseliny (Guo2009hlc) a další tchajwanská publikace (Chen2010wez) potvrdila protektivní účinek při pokusném ischemickém poškození jater.

Mezi rostlinnými triterpenoidy je vícero léčivých látek (Hajduch2004but), patří tam třeba i ženšenové panaxosidy a ganoderová kyselina lesklokorký lesklé. Není proto vyloučeno že u triterpenoidů z cicimku budou také prokázány významné účinky. Důvod proč se dosavadní výzkum cicimku tolik soustřeďuje na játra je ten, že v TČM je cicimek tradičním hepatoprotektivním prostředkem. Plody cicimku též obsahují značné množství antioxidačních flavonoidů (Chen2010wez).

Kromě plodů se k léčení používají i lístky a semínka (jádra pecek).

Související články